Unieke samenwerking muskusrattenbestrijding
Afgelopen week in het Duitse Itterbeck en een week afgelopen november in Ringe is het team muskusrattenbestrijders van Vechtstromen samen met hun Duitse collega’s aan het werk geweest. Ze hebben twee keer een week lang samen de muskusrattenpopulatie aangepakt. Muskus- en beverratten komen vanuit Duitsland Nederland binnen en veroorzaken overlast en schade. Ze graven voortdurend holen en gaten in oevers en waterwerken waardoor deze inzakken.
Samenwerking met Duitse partner
De samenwerking is uniek, nog niet eerder hebben Duitse en Nederlandse teams uit de grensstreek nauw deze samenwerking opgezocht. Vooral in het gebied rond het Schoonebekerdiep en Noordoost Twente vangt het waterschap veel meer muskusratten (knaagdier van 1,5-2 kg dat sinds de vorige eeuw in Nederland voorkomt de oevers en dijken kan ondermijnen) dan in andere delen langs de grens. Dit was aanleiding voor onze coördinator muskus- en beverrattenbestrijding om het gesprek te starten met de Duitse partners om dit samen te verbeteren. Tijdens een informatie en uitwisselingsavond ontstond het idee om een grote vangactie van een week te organiseren. Dat was de week van 3 tot en met 7 november en de week van 23 tot en met 27 maart.
Het doel van deze twee weken intensieve samenwerking tussen Landwirtschaftskammer Niedersachsen, het Vechteverband en waterschap Vechtstromen was het uitwisselen van kennis over vangmethoden en hoe het bestrijden van muskusratten in beide landen gaat en georganiseerd is.
In Nederland heeft elk waterschap, waar het relevant is om muskusrattenvangers in te zetten, een team van fulltime vangers die de populatie van muskus- en beverratten zo ver mogelijk terug dringen. In Duitsland is de Landwirtschaftskammer Niedersachsen de technische coördinatie-instantie: zij houdt toezicht, verzorgt opleiding en certificering, en coördineert de bestrijding. Er wordt gewerkt met premievangers die muskusratten vangen naast het normale werk.
Waarom bestrijden
Een volwassen muskusrat kan met gemak zo’n twaalf kruiwagens vol zand verplaatsen per jaar. Dit knaagdier richt veel schade aan langs de waterkant en in de directe omgeving. Oevers en waterwerken verzakken, maar ook de zijkant van wegen en fietspaden storten in. De vernielzucht van deze dieren, en de haast ongeremde voortplantingsdrift, hebben gemaakt dat bestrijding van muskusratten en ook beverratten in Nederland bij wet geregeld is. Gemiddeld krijgt de muskusrat vijftien jongen per jaar en na zes maanden is ook deze generatie ratten al weer geslachtsrijp.
Muskusratten komen veelal vanuit Duitsland
In Nederland vangen we de muskusratten intensiever en dringen we de populatie terug tot aan de Duitse grens, daardoor neemt de populatie al jaren flink af. De meeste muskusratten worden gevangen bij de Duitse grens, in ons gebied is dat zo’n 95% van de totale vangsten. In Duitsland neemt de populatie juist toe door de zachte winters. Daarom is het van belang om de samenwerking op te zoeken en waar mogelijke kennis met elkaar te delen om de populatie samen verder terug te dringen.
Afgelopen twee vangacties zijn er dagelijks vele klemmen en vangkooien in sloten geplaatst. Er zijn in totaal 432 muskusratten gevangen.



